Pierre Curie


Životopis:

Francouzský fyzik Pierre Curie se narodil 15. května 1859 v Paříži v rodině praktického lékaře. Základní vzdělání získal v ranném věku doma. V roce 1876 se Curie stal v 16 letech bakalářem pařížské Sorbonny a o dva roky později magistrem fyziky. V roce 1895 získal Curie titul doktor věd.


Mladá Polka Marie Sklodowska vstupuje do Curieho života v roce 1894. Pierre Curie se s nadanou polskou studentkou v roce 1895 oženil.  


Dílo:


Piezoelektrický jev

Pierre Curie se věnoval výzkumům krystalografie. Spolu se svým starším bratrem Jacquesem objevili v roce 1880 piezoelektrický jev.

Piezoelektrický jev při mechanickém namáhání (tlak, tah, ohyb, krut) piezoelektrického krystalu nebo vhodně vyřezané destičky se na stlačených plochách objeví elektrické napětí od nekompenzovaného náboje. Jedná se v podstatě o polarizaci látky tlakem. Napětí bývá v řádu 10-7 V/Pa. Piezoelektrický jev se projevuje pouze v krystalech, jejichž elementární buňky nemají elektrický střed symetrie. Piezoelektrický jev se využívá např. pro rezonanční prvky oscilátorů, zdroje ultrazvuku, mikrofony, tlakoměry apod.

Pierre Curie zkoumal paramagnetické, diamagnetické a feromagnetické látky. 1883 až 1895 napsal Curie významnou teoretickou práci o růstu krystalů a sérii studií o symetrii krystalů.

Radioaktivní záření

Neviditelné záření, které objevil Becquerel, inspirovaly Curieho k dalším výzkumům v nově vznikajícím vědním oboru. Spolu s manželkou (Marie Curie-Sklodowska) začali hledat další prvky produkující radioaktivní záření. V roce 1898 izolovali Pierre Curie a Marie Curie-Sklodowska polonium a v roce 1910 radium.


Curieterapie

Curie studoval účinky radioaktivního záření na živé organismy. Na jeho počest byla tato terapie léčení nádorů nazvána curieterapií.

Anežka Čalkovská / Biskupské gymnázium / 785 459 254
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky